UPJ1V471MHD6
Nichicon
Product No:
UPJ1V471MHD6
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Payment:
In Stock : 598
Series UPJ
Package Bulk
Ratings -
Impedance 84 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.01 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.27 A @ 10 kHz