
Nichicon
Product No:
UPJ2A331MHD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6815
1.6815
10
1.3243
13.243
50
1.14817
57.4085
100
0.99351
99.351
500
0.750671
375.3355
1000
0.66235
662.35
2500
0.618194
1545.485
5000
0.596116
2980.58
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 70 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.08 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.42 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |