UPJ2E330MHD1TN
Nichicon
Product No:
UPJ2E330MHD1TN
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPJ
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 180 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 288 mA @ 10 kHz