UPJ2E3R3MPD
Nichicon
Product No:
UPJ2E3R3MPD
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
Series UPJ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 52 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 83.2 mA @ 10 kHz