UPJ2F010MPD1TA
Nichicon
Product No:
UPJ2F010MPD1TA
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 315V RADIAL
Series UPJ
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 315 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 19 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 30.4 mA @ 10 kHz