UPM0J471MPD
Nichicon
Product No:
UPM0J471MPD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPM
Package Bulk
Ratings -
Impedance 140 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 440 mA @ 120 Hz