UPM0J472MHD6
Nichicon
Product No:
UPM0J472MHD6
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Series UPM
Package Bulk
Ratings -
Impedance 32 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.72 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.92 A @ 10 kHz