UPM0J561MPD6
Nichicon
Product No:
UPM0J561MPD6
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL
Ratings -
Impedance 130 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 545 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 670 mA @ 10 kHz