UPM1A221MED1TA
Nichicon
Product No:
UPM1A221MED1TA
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Series UPM
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 240 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 270 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 370 mA @ 10 kHz