
Nichicon
Product No:
UPM1A272MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.349
1.349
10
1.06495
10.6495
50
0.92283
46.1415
100
0.798665
79.8665
500
0.60344
301.72
1000
0.532446
532.446
2500
0.496945
1242.3625
5000
0.479199
2395.995
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPM |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 30 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.78 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.98 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |