UPM1A272MHD6TN
Nichicon
Product No:
UPM1A272MHD6TN
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL
Payment:
In Stock : 112
Series UPM
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 35 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 2700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.56 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.74 A @ 10 kHz