UPM1A391MPD6
Nichicon
Product No:
UPM1A391MPD6
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 10V RADIAL
Series UPM
Package Bulk
Ratings -
Impedance 150 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 490 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 635 mA @ 10 kHz