UPM1A562MHD6
Nichicon
Product No:
UPM1A562MHD6
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Series UPM
Package Bulk
Ratings -
Impedance 24 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.19 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.44 A @ 10 kHz