UPM1A681MPD1TD
Nichicon
Product No:
UPM1A681MPD1TD
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 112
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UPM
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 85 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 660 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 795 mA @ 10 kHz