UPM1C122MHD6TN
Nichicon
Product No:
UPM1C122MHD6TN
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL
Payment:
In Stock : 215
Series UPM
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 46 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.39 A @ 10 kHz