UPM1C182MHD
Nichicon
Product No:
UPM1C182MHD
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL
Series UPM
Package Bulk
Ratings -
Impedance 32 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.69 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.88 A @ 10 kHz