UPM1C332MHD
Nichicon
Product No:
UPM1C332MHD
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Payment:
In Stock : 339
Series UPM
Package Bulk
Ratings -
Impedance 23 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.21 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.46 A @ 10 kHz