UPM1C391MPD
Nichicon
Product No:
UPM1C391MPD
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 16V RADIAL
Series UPM
Package Bulk
Ratings -
Impedance 100 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 570 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 730 mA @ 10 kHz