UPM1E271MPD6TD
Nichicon
Product No:
UPM1E271MPD6TD
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL
Payment:
In Stock : 122
Series UPM
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 110 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 525 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 700 mA @ 10 kHz