
Nichicon
Product No:
UPM1E330MDD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2945
0.2945
10
0.20425
2.0425
50
0.13585
6.7925
100
0.11552
11.552
500
0.08151
40.755
1000
0.071326
71.326
2500
0.067934
169.835
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPM |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 800 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 88 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 155 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |