
Nichicon
Product No:
UPM1E471MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.684
0.684
10
0.50635
5.0635
50
0.40527
20.2635
100
0.347415
34.7415
500
0.275025
137.5125
1000
0.2316
231.6
2500
0.217122
542.805
5000
0.202654
1013.27
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPM |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 65 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 845 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.06 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |