UPM1H220MED1TD
Nichicon
Product No:
UPM1H220MED1TD
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2865
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UPM
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 650 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 195 mA @ 10 kHz