UPM1H221MPD
Nichicon
Product No:
UPM1H221MPD
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Series UPM
Package Bulk
Ratings -
Impedance 75 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 840 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.15 A @ 10 kHz