UPM1H270MED1TA
Nichicon
Product No:
UPM1H270MED1TA
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL
Series UPM
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 530 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 27 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 215 mA @ 10 kHz