UPM1J100MDD1TD
Nichicon
Product No:
UPM1J100MDD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 7905
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPM
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 1.06 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 67 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 135 mA @ 10 kHz