UPM1J121MHD6
Nichicon
Product No:
UPM1J121MHD6
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPM
Package Bulk
Ratings -
Impedance 120 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 510 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 750 mA @ 10 kHz