UPM1J271MHD6TN
Nichicon
Product No:
UPM1J271MHD6TN
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPM
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 60 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 965 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.29 A @ 10 kHz