UPM1J471MHD6
Nichicon
Product No:
UPM1J471MHD6
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 3329
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UPM
Package Bulk
Ratings -
Impedance 42 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.36 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.7 A @ 10 kHz