UPM1J560MPD1TA
Nichicon
Product No:
UPM1J560MPD1TA
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL
Series UPM
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 210 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 56 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 275 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 450 mA @ 10 kHz