UPM1J561MHD6TN
Nichicon
Product No:
UPM1J561MHD6TN
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 9
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UPM
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 39 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.41 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.73 A @ 10 kHz