UPM1J821MHD
Nichicon
Product No:
UPM1J821MHD
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Series UPM
Package Bulk
Ratings -
Impedance 29 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.89 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.22 A @ 10 kHz