UPM1K100MED
Nichicon
Product No:
UPM1K100MED
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 80V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPM
Package Bulk
Ratings -
Impedance 1.7 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 43 mA @ 120 Hz