UPM1K101MHD6
Nichicon
Product No:
UPM1K101MHD6
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1158
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UPM
Package Bulk
Ratings -
Impedance 230 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 400 mA @ 120 Hz