UPM1K470MPD6TD
Nichicon
Product No:
UPM1K470MPD6TD
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 954
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UPM
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 420 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 245 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 410 mA @ 10 kHz