UPM1V271MHD6
Nichicon
Product No:
UPM1V271MHD6
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
Ratings -
Impedance 80 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 690 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 920 mA @ 10 kHz