UPM2A471MHD6
Nichicon
Product No:
UPM2A471MHD6
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Ratings -
Impedance 56 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.57 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.97 A @ 10 kHz