UPM2A820MPD
Nichicon
Product No:
UPM2A820MPD
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL
Ratings -
Impedance 180 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 82 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 555 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 870 mA @ 10 kHz