UPM2C4R7MPD
Nichicon
Product No:
UPM2C4R7MPD
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 57 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 91.2 mA @ 10 kHz