UPS1A221MED1TD
Nichicon
Product No:
UPS1A221MED1TD
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Payment:
In Stock : 1973
Series UPS
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 500 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 125 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 250 mA @ 100 kHz