UPS1A332MHD1TO
Nichicon
Product No:
UPS1A332MHD1TO
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPS
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 57 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.349 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.55 A @ 100 kHz