UPS1A471MPD
Nichicon
Product No:
UPS1A471MPD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 311
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPS
Package Bulk
Ratings -
Impedance 280 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 291.1 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 410 mA @ 100 kHz