UPS1A472MHD1TN
Nichicon
Product No:
UPS1A472MHD1TN
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Payment:
In Stock : 423
Series UPS
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 38 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.653 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.9 A @ 100 kHz