UPS1C100MDD
Nichicon
Product No:
UPS1C100MDD
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Payment:
In Stock : 5714
Series UPS
Package Bulk
Ratings -
Impedance 1.5 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 27.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 160 mA @ 100 kHz