
Nichicon
Product No:
UPS1H100MDD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2945
0.2945
10
0.2014
2.014
50
0.13433
6.7165
100
0.11419
11.419
500
0.080598
40.299
1000
0.070528
70.528
2500
0.067165
167.9125
5000
0.06213
310.65
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 2.1 Ohms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 20.4 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 120 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |