UPS1H471MHD
Nichicon
Product No:
UPS1H471MHD
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Payment:
In Stock : 9627
Series UPS
Package Bulk
Ratings -
Impedance 130 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 781 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.1 A @ 100 kHz