UPS1J100MDD1TD
Nichicon
Product No:
UPS1J100MDD1TD
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Payment:
In Stock : 12238
Series UPS
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 2.1 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 18.7 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 110 mA @ 100 kHz