
Nichicon
Product No:
UPS1V681MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.045
1.045
10
0.79705
7.9705
50
0.66253
33.1265
100
0.570475
57.0475
500
0.441655
220.8275
1000
0.380314
380.314
2500
0.355775
889.4375
5000
0.337383
1686.915
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 75 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 680 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 887.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.25 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |