UPS2A100MED1TA
Nichicon
Product No:
UPS2A100MED1TA
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Payment:
In Stock : 1094
Series UPS
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 1.8 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 22.1 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 130 mA @ 100 kHz