UPS2C221MRD6
Nichicon
Product No:
UPS2C221MRD6
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Series UPS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 500 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 800 mA @ 10 kHz