UPS2D2R2MED1TD
Nichicon
Product No:
UPS2D2R2MED1TD
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 6985
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UPS
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 40 mA @ 10 kHz